Representantene på Eidsvoll 1814

Her er en fullstendig oversikt over representantene på Riksforsamlingen på Eidsvoll i 1814 fordelt på hvor i landet de kom fra og hvilken partitilhørighet de etter hvert fikk. Du kan lese mer om representantene på nettstedet «Eidsvoll 1814».

S = Selvstendighetspartiet

U = Unionspartiet
 
Akershus Amt
Kammerherre Peder Anker (U)
Sorenskriver Christian Magnus Falsen (S)
Bonde Kristian Kristensen Kollerud (?)
 
Aggershuske Ridende Jæg. Corps, Ditto Skarpskytter Regiment
Major Valentin Christian Wilhelm Sibbern (S)
Oberstløytnant Frederik Wilhelm Bruenech Stabell (U)
Kommandersersjant Zacharias Mellebye (S)
 
Arendals Deputation
Distriktslege Alexander Christian Møller (S)
 
Artillerie-Corpset
Kaptein Peter Motzfeldt (S)
Sersjant Hans Haslum (S)
 
Bergen Byes Deputerede
Sorenskriver Wilhelm Friman Koren Christie (S)
Grosserer Fredrik Meltzer (S)
Grosserer Jens Rolfsen (S)
Residerende kapellan Jonas Rein (S)
 
Søndre Bergenhuus Amt
Sorenskriver Arnoldus von Westen Sylow Koren (S)
Sogneprest Georg Buchard Jersin (S)
Bonde Brynjel Andersen Gierager (S)
 
Nordre Bergenhuus Amt
Kanselliråd og sorenskriver Lars Johannes Irgens (S)
Sogneprest Niels Nielsen (S)
Bonde Peder Hiermand (S)
 
Bergenhusiske Regiment
Kaptein Ole Elias Holck (S)
Musketer Niels Johannesen Loftesnæs (S)
 
Buskeruds Amt
Prost Frederik Schmidt (S)
Fogd Johan Collett (S)
Bonde Christopher Borgersen Hoen (S)
 
Bratsberg Amt
Kammerherre, amtmann Severin Løvenskiold (U)
Justisråd Peter Jørgen Cloumann (U)
Bonde Tallev Olsen Huvestad (U)
 
Christiania
Professor Georg Sverdrup (S)
Tollprokurator Christopher Frimann Omsen (fri)
 
Christiansand
Residerende kapellan Nicolai Wergeland (U)
Grosserer Ole Clausen Mørch (U)
 
Christians Amt
Sorenskriver Lauritz Weidemann (S)
Sogneprest Hans Jacob Stabel (S)
Bonde Anders Lysgaard (S)
 
Christiansund
Kjøpmann John Moses (U)
 
Dramen
Forvalter Nicolaj Schejtli (S)
 
 Friderichshald
Kanselliråd, byfogd, sorenskriver Carl Adolph Dahl (fri)
 
Friedrichsstad
Kanselliråd, byfogd Andreas Michael Heiberg (S)
 
Hedemarkens Amt
Amtmann Claus Bendeke (S)
Sorenskriver Andreas Aagaard Kiønig (S)
Lensmann Ole Olsen Evenstad (S)
 
Holmestrand
Sogneprest Hans Hein Nysom (S)
 
Jarlsberg Grevskab
Grev Johan Caspar Herman Wedel-Jarlsberg (U)
Sorenskriver Gustav Peter Blom (U)
Bonde Ole Rasmussen Apeness (U)
 
Ingenieur Brigaden
Kaptein Henrik Frederik Arild Sibbern (S)
 
Kongsberg
Bergmester og bestyrer av Kongsberg Jernverk Poul Steenstrup (S)
 
Kragerøe
Byfogd Christian Hersleb Horneman (S)
 
Laurvig
Justisråd og sorenskriver Christian Adolph Diriks (S)
 
Laurvigs Grevskab
Proprietær Iver Hesselberg (S)
Skipskaptein Anders Hansen Grønneberg (S)
Bonde Ole Olsen Amundrød (S)
 
Lister Amt
Kjøpmann Gabriel Lund jr. (S)
Fogd Jens Erichstrup (U)
Bonde Theis Jacob Lundegaard (S)
 
Mandals Amt
Bonde Osmund Andersen Lømsland (U)
Bonde Erich Haagensen Jaabech (U)
Bonde Sywert Omundsen Eeg (U)
 
Molde
Byfogd Frederik Motzfeldt (S)
 
Moss
Byfogd Gregers Winther Wulfsberg (fri)
 
Nedenæs Amt
Jernverkseier Jacob Aall jr. (U)
Sogneprest H.J.Grøgaard (U)
Lensmann Thor R.Lilleholth (U)
 
Nordenfjelske Infanteri Regiment
Kaptein Peter Blankenborg Prydz (S)
Musketer Helge Ellingsen Waagard (?)
 
Norske Jeger Corps
            Kaptein Palle Rømer Fleischer (S)
Korporal Nils Frederiksen Dyhren (S)
 
Oplandske Infanterie Regement
Oberst Diderich Hegermann (S)
Kommandersersjant Paul Thorsen Harildstad (S)
 
Porsgrund
Grosserer Jørgen Aall (S)
 
Raabøigdelaugets Amt
Sorenskriver Thomas Bryn (U)
Bonde Even Thorkildsen Lande (U)
Lensmann Ole Knudsen Tvedten (S)
 
Romsdals Amt
Amtmann Hilmar Meincke Krohg (S)
Prost Jens Stub (U)
Bonde Elling Olsen Walbøe (U)
 
Røraas Bergkorps
Kaptein Richard Floer (?)
 
Smaalehnenes Amt
(Major Valentin Christian Sibbern, representerte også Aggershuske Ridende Jæg. Corps, (S)) 
Prost Peter Ulrik Magnus Hount (S)
Bonde John Hansen Sørbrøden (S)
 
Schien
Grosserer Diderik von Cappelen (U)
 
Stavanger Bye
Kjøpmann Peder Valentin Rosenkilde (S)
 
Stavanger Amt
Sogneprest Lars Andreas Oftedahl (U)
Kjøpmann Christen Mølbach (U)
Bonde Asgaut Olsen Regelstad (U)
 
Søe-Deffensionen
Kommandør Jens Schow Fabricius (S)
Løytnant Thomas Konow (S)
Underoffiser Peder Johnsen (S)
Matros Even Thorsen (S)
 
Søndenfieldske Infanterie-Regiment
Oberst Johan Daniel Frederik Petersen (S)
Musketer Ole Svendsen Iglerød (S)
 
Søndenfieldske Dragon-Regiment
Rittmester Eilert Waldemar Preben Ramm (S)
Korporal Peder Paulsen Balke (S)
 
Tellemarkske Infanterie Regiment
Kaptein Envold Steenblock Høyum (S)
Kommandersersjant Gullik Madsen Røed (S)
 
Trondhjems Bye
Etatsråd Andreas Rogert (S)
Grosserer Peter Schmidt jr (U)
 
Søndre Trondhjems Amt
Sogneprest Jacob Hersleb Darre (S)
Sorenskriver Anders Rambech (S)
Klokker Lars Larsen Forsæth (S)
 
Nordre Trondhiems Amt
Prost Hans Christian Ulrich Midelfart (S)
Sogneprest Hjeronymus Heyerdahl (S)
Bonde Sivert Bratberg (S?)
 
Første Trondh. Inf. Regiment
Kaptein Georg Ulrich Wasmuth (S)
Sersjant Daniel Larsen Schevig (S)
 
Andet Trondhjemske Regiment
Kaptein Jacob Otto Lange (?)
Sersjant Helmer Andersen Giedeboe (S)
 
Trondhiemske Dragon Corps
Premierløytnant Frederik Hartvig Johan Heidmann (S)
Kvartermester Petter Johnsen Ertzgaard (S)
 
Tønsberg
Grosserer Carl Peter Stoltenberg (S)
 
Westerlenske Inf. Regiment
Major Just Henrik Ely (?)
Underjeger Omund Bjørnsen Bercheland (U)
 
Øster Risøer
Kjøpmann, jernverkseier Henrik Carstensen (S)
 

Nettressurser

Eidsvoll 1814

http://www.eidsvoll1814.no/?aid=9043761